Bookmark and Share

 
 

 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח
דיאטת Optimal Body

 

דף הבית >> פרסומים בתקשורת >> קלאב 50: שני חלקים של השלם

חייה של ליאורה גולדברג מלאים בניגודים: היא נולדה בקזבלנקה וגדלה בבית שמרני אבל הסתובבה על המרקע שלנו ב״הישרדות" כשלגופה בגד ים אדום, היא מתעסקת בבישול בריא ומאמינה ביקום וברוחניות, אכל ׳ודעת שכסף זה אביזר די הכרחי; כולם חושבים שהיא קרה וקשוחה, אבל היא יודעת (וגם אנחנו, אחרי שפגשנו אותה בצילומים) שבסך הכל היא אישה שממש כייף אתה.
זה כל השוני.
מאת נחום מוכיח. צילום: עופר חן

להורדת PDF של הכתבה

אם למונח אנטי אייג'ינג יש פנים, אז קוראים להם ליאורה גולדברג. יושבת מולי אישה בת 51 שלרגע לא לועגת לגילה או טוענת ש״ה- 50  זה ה- 40  החדש״. פשוט מקבלת את עצמה כמו שהיא, כי למזלה, וזה עובדתי, הפורמולה שלה עובדת. בלי להשתמש כמעט בשטיקים נשיים של טיפוח ("זה שילוב בין תזונה נכונה, פעילות גופנית ואיזון פנימי וחיצוני בין הגוף והנפש.

אורח חיים בריא מאפשר להיראות נהדר בכל גיל״) פיינליסטית "הישרדות" פשוט נראית מצוין, בעלת גוף חטוב כשל דוגמנית צעירה, עורה חלק לחלוטין והיא נטולת קמטים או סימני בלייה כלשהם. חצי שנה חלפה מאז שידור גמר תכנית התריאליטי שבה השתתפה, וכעת כש״הישרדות אולסטארס״ באוויר, ליאורה, שמסיפור החיים המורכב והמפותל שלה אפשר לעשות סרט, אם תרצו אפילו טלנובלה בהמשכים, עדיין נהנית מפירות העונה הקודמת.

״אין ספק שזה חשף אותי בגדול״, היא מספרת. "חלק לא קטן מהציבור ראה אותי בטלוויזיה, נכנסתי לסלון של הרבה אנשים והרגשתי מהתגובות שהתפתחה אינטימיות כלפי דרך המסך.לי זה היה חשוב במיוחד, משום שברוב חיי הבוגרים לא הייתי בארץ, וגם רוב חיי המקצועיים התפתחו בארצות הברית ובמזרח הרחוק. דרך הבמה הזו מצאתי אוזניים הרבה יותר קשובות לנושא שלייעוץ וליווי בתחום התזונה הטבעית ושינוי לאורח חיים יותר בריא וטבעי בבית.

גם בחיים האישיים שלי, הרבה אנשים שקודם לא התייחסו אלי, התאהבו בי דרך המסך. אפילו בקהילה שלי בעיר מגורי, רעננה, מכירים אותי היום הרבה יותר טוב.
יודעים שלפעמים אני נראית קצת מנותקת ואולי לפעמים גם כזו קשוחה קצת וקרה - תכונות שההפקה של ׳הישרדות׳ הגבירה והקצינה כחלק מבניית העניין במשחק - אבל אני בחורה חמה, פתוחה ותקשורתית".

למה בעצם לא השתתפת בעונת ה״אולסטארס" שמשודרת בימים אלו. הרי הציעו לך?
"פנו אלי מחברת ההפקה וניסו לשכנע אותי. אמנם חשבתי על זה קצת, אבל האמת היא שלא הייתי צריכה לחשוב יותר מדי.
תחושות הבטן והגוף שלי אמרו לי לא! הרגשתי שאני לא צריכה לעבור עוד פעם את החוויה הזו, שאתה לא נהנה ממנה. אתה נמצא על אי עם אנשים שלא אוהבים אותך ומנסים להדיח אותך, ואתה במתח פנימי כל הזמן, למרות שהאדרנלין זורם. זה לא משהו שהייתי צריכה לחוות עוד פעם. את המטרה שלי השגתי החוויה הזו גרמה לי להעריך את החיים שלי מחדש, לקבל עוד פרספקטיבה״.

בינתיים לא מינפת את זה לקריירה תקשורתית.
״אני עובדת על זה, ומקווה לבוא לידי ביטוי בתכנית טלוויזיה וגם בתכנית רדיו. גיליתי בשנה האחרונה שאנשים אוהבים אותי, ושגם אני מאוד מסתדרת עם התקשורת.
התארחתי לאחרונה בערוץ 10 בתכנית של פרופסור קרסו. פרט לזה היה דיבור אתי על תכנית בערוץ הבריאות, מה שכרגע לא קורה. אבל אני בודקת אפשרויות והזדמנויות ונמצאת במו״מ עם כל מיני גורמים ומקווה שבקרוב יהיו התפתחויות".

כרגע מתמקדת גולדברג בייעוץ אישי וליווי בתזונה: היא כותבת טור קבוע בפורטל הבריאות  EatWell באינטרנט, בעיקר בנושאי מזון חי ( Raw Food) ונותנת ייעוץ בכלי תקשורת שונים בנושאי תזונה לילדים ולמבוגרים. ״אני מסבירה, למשל, עלאכילת כלורופיל וירוקים, או איך אפשר למנוע מילדים להשתמש בחומרי צבע, בחומרי מאכל, בחומרים משמרים וכדומה.
בעזרת מחקרים שקשורים להשפעת התזונה על מניעת מחלות, אני מאירה את הבעיה, נותנת קצת היסטוריה ותקציר על העניין ומציעה פתרונות מעשיים מאוד פשוטים.
זה חלק אחד של מה שמעניין אותי לעשות בתקשורת, וכבר התחלתי לעשות זאת״.

אני בטוח שהחשיפה גם עזרה לך בעיסוקייך השוטפים...
"עקב החשיפה הגדולה שקיבלתי בתחום הזה,פנו אלי כמה מיליונרים שביקשו ייעוץ אישי בתהליך של שינוי. אלה אנשים שהחיים שלהם בתוך עולם העסקים, ובדרך הבריאות מתפוררת. אני נכנסת להם לחיים, מארגנת להם את המפעל, את הבית, את צוות העובדים ויוצרת סביבה בריאה יותר: איך צריך המטבח להיראות, מה החומרים שקונים, איך יוצאים לחנות הטבע, איך מרכיבים תפריטים, סדר יום של פעילות גופנית ועוד".

משפחה שכזאת
ליאורה היא אישה רב-תחומית: עד לפני שלוש שנים היה לה עסק ששילב בין יוגה, פילאטיס והרצאות בתחומים שונים, כמו ניקוי הגוף מרעלים ומקרוביוטיקה."למרות כל הלימודים שלי, במהלך השנים הרגשתי שחסר לי מרכיב מסוים של קואצ׳ינג, של איך לעבוד עם נפש האדם.לכן סגרתי את העסק שלי,למדתי קואצ׳ינג ואחר כך נסעתי לסן דייגו כדי להעמיק את הידע בנושא". כחצי שנה לאחר שחזרה לארץ כבר קיבלה גולדברג את הזימון ל׳׳הישרדות", והשאר היסטוריה.

"התכנית קצת הסיטה אותי מהמסלול המקצועי, אבל בסופו של דבר הכל יצא לטובה". ואם תהיתם לרגע למה או איך אישה בת למעלה מ- 50  מגיעה לתכנית ר־אל־ט־ כל כך קשה מבחינה פיזית ומנטלית, כדאי שתדעו שלתכנית היא הגיעה לאחר שבהפקה של התכנית לא היו מרוצים מהאישה שלוהקה למשבצת של בת ה- 40  פלוס, ובת משפחה שלליאורה ששמעה על כך המליצה עליה.
"זה לא היה בכלל בתכנון שלי. אבל אם כבר פנו אלי, חשבתי שאני יכולה להעמיד במבחן אישי שלי עם עצמי, את דרך החיים שלי והשקפת העולם שלי. זה היה סוג של אתגר ומשהו שכנראה הייתי צריכה לעבור״

הנשים בתכנית לא עשו לך חיים קלים.
"כשהגעתי ל׳הישרדות', משום מה כל הנשים החרימו אותי. לא רק ריקי, גם אביגייל ואחרות. אבל לא נתתי לזה להשפיע עלי. אמנם זה רק משחק, אבל ההפקה מתערבת כל הזמן כדי ליצור מחלוקות,
לחדד קונפליקטים וליצור לאנשים דימוי שלא ממש הולם אותם. לא אהבתי את הנשים שחיפשו את הגנתם וחסותם של הגברים על האי, והרגשתי שמה שיחזיק אותי שם תהיה אמונה בכוחות הפנימיים שלי".
היא מתגוררת כאמור ברעננה, עם שלושת ילדיה מבעלה הראשון, ברוקר אמיד, עמו ניהלה מאבק משפטי ארוך על זכותה לקבלת תמיכה בילדים.

תקציר הפרקים הקודמים:
לאחר גירושיה מאבי ילדיה ונישואים שניים, ניתק אתה הבעל הראשון את היחסים ולא שמר על קשר אפילו עם ילדיו. לאחר פירוק החבילה גם עם הבעל השני, חזרה ליאורה לארץ עם ילדיה, אבל אז הוציא נגדה אביהם צו מאסר על חטיפתם, כביכול. היא נסעה אתם למשפט שהתנהל בניו-יורק, וכאשר התברר לשופט שהאב לא בקשר עם הילדים, היא זוכתה מכל אשמה והתיק נסגר.

אבל עדיין את במאבק אתו על המזונות שהוא לא שילם לך כל השנים.
״הסיפור הזה הסתיים ונגמר. הוא אמנם חייבלי כ- 400  אלף דולר, אבל לפני כמה חודשים הגעתי למסקנה שזה לא שווה לי את קלקול הבריאות, את המועקה, את זה שאני צריכה להיפרד מהילדים שלי כדי לעלות על מטוס כל חודשיים-שלושה לשימוע ודיון בבית משפט בניו-יורק שזה הדבר הכי מדכא שיכול להיות. אני לא רוצה יותר להתנתק מהעבודה שלי, מהחיים שלי בארץ. אז יום אחד קמתי, אמרתי - עד פה, סגרתי את התיק ואמרת־ שאני אסתדר עם הילדים גם בלי הכסף שלו.

הגעתי למסקנה שאם אתה משאיר דברים פתוחים, זה שואב ממני אנרגטית המון. אני בת 51 ודי מבינה איך היקום עובד. רציתי לסגור את המעגל הזה בצורה שתהיה הכי טובה לי מבחינה בריאותית וגם לילדים שלי, וכמובן שזה מנע ממני להתפתח. זו לא הייתה החלטה פשוטה, אבל היה ברור לי שהשגת השקט הנפשי הזה שווה יותר מכל סכום שבעולם".

ילדיה הם עומר, 19, שמשרת בשייטת, והתאומות נטע ונגה, בנות 18-  "עומר הוא ילד מדהים, והבנות שלי מאוד פעלתניות מבחינה חברתית, סיימו תיכון בהצטיינות, אחת בממוצע 96 והשנייה בממוצע 94" אומרת האם הגאה. "שתיהן הולכות כנראה ליחידה קרבית, ובוא נגיד שתוך כמה חודשים תדבר עם אמא צה״ל ויהיו לי שלושה חיילים בבית. אני נורא מתרגשת, וכל רגע שעובר אני מחבקת ומנשקת את הבנות שלי, כי אני יודעת שאנחנו נכנסות למהלך אחר. אדם שהוא גמיש ובריא ברוחו וקורא את המפה כמו שצריך, מבין שהצרכים שלנו משתנים גם ביחס לילדים, גם ביחס לחיים, וגם ביחס לעצמנו. וצריך
לדעת לא לשקוע בתוך נוסטלגיה ולהתרפק על תמונות ילדות. גידול הילדים בשבילי היה פרויקט חיים, מאחר שכשעומר היה בן רק 4 והילדות עוד תינוקות, כבר גידלתי אותם לבד, ועוד בניו-יורק ובלי משפחה.
אני חושבת שעשיתי אתם עבודה נהדרת, ולמרות הגירושים המכוערים והדברים הלא פשוטים שהם עברו עם בתי משפט, עם פסיכולוגים וכדומה הם אוהבים אחד את השני ויצאו מאוד מוצלחים״.

מה שמרתק בליאורה הוא שיש בה ים של ניגודים. בין היתר, העובדה שמצד אחד היא עוסקת בתחומים שקשורים לגוף האדם, לרוחניות ולאיזון עם הטבע, ומצד שני נראה שהעולם המטריאליסטי והשפע הכלכלי מאוד קורצים לה - ולראיה היא נלחמה על המיליון ב״הישרדות״ כמו לביאה.״אין ספק שהמקום הרוחני, של לחיות ביושרה עם עצמי ומי שאני, מאוד חזק אצלי״, היא אומרת.״זו תובנה שבאה לי עם הזמן. אבל לעשות כסף מבחינתי זה לקבל תמורה הוגנת עבור הדברים שאני נותנת. ואת זה אני מנסה לעשות, בצד החיים שלי בתוך הקהילה והתנדבות למקומות שבהם אני בוחרת. אני טובה לילדיי, לאבא שלי, ולאנשים אחרים שזקוקים לעזרה. אבל על עשייה בתחומי ההתמחות שלי אני חושבת שאני צריכה לקבל תמורה מלאה. אני מאמינה שאם אתה נמצא במקום הנכון לך, השפע יבוא מאליו.

החיים, בניגוד להישרדות על האי, הם לא מאבק. התנהלות לא נכונה בחיים מחייבת עשיית שינוי. אנשים עושים שינוי או ממקום של פחד ומשבר או מסיטואציות של אהבה. אני יכולה להגיד שתמיד חיפשתי אושר, וכאשר חיפשתי את הדברים החומריים, תמיד התאכזבתי״.

ספר הזוהר
ליאורה (אקוקה מבית אבא) נולדה בקזבלנקה, ובהיותה בת שנה היגרה משפחתה לישראל והשתקעה בבנימינה.
אביה, אלברט אקוקה, הפך לפעיל מרכזי בליכוד,ובילדותה הייתה ליאורה בת בית במצודת זאב והתחככה במנחם בגין, אריק שרון ודוד לוי. המשפחה בת ארבע בנות, וליאורה, השלישית בשרשרת, הפנימה את כמיהת אביה לבן והפכה לטום-בוי שמשחקת כדורגל עם בנים. התחנה הבאה של המשפחה הייתה שכונת תל-ברוך הצפונית שלתל- אביב, אם כי הפרופיל הסוציו-אקונומי שלהם היה נמוך בהרבה מזה של מרבית דיירי האזור.

״בתור ילדה לא יכולתי ללכת לחוג בלט, ואבא לא היה הרבה בבית, אז זה יצר אצלי כנראה איזו מוטיבציה להצטיין. הייתה אצלי אז סתירה בין המצב הכלכלי לבין תחושת הפנימיות״, היא נזכרת.
הביטחון העצמי בו ניחנה גרם לה ב- 1981, בהיותה, בת 21 לפנות למגזין ״לאישה״ ולהציע את "חברתה״, למעשה את עצמה, לתחרות מלכת היופי, למרות שרשימת המועמדות כבר נסגרה. בזכות ההתעקשות, התעוזה והחוצפה היא הוזמנה לאודישן, התקבלה במקום מישהי אחרת שנופתה, ואף זכתה בתואר מלכת החן וקטפה את 15 דקות התהילה הראשונות שלה.
כנערה הצעירה מתל-ברוך נחשפת פתאום לעולם הזוהר. לא הסתחררת לנוכח כל הפיתויים שמציעה הפלטפורמה הזו?
״כנערת החן נסעתי לייצג את ישראל במזרח הרחוק, נבחרתי כסגנית רביעית של מיס אסיה, ומשם באמת התגלגלתי לפלנטה אחרת, של דוגמנות בינלאומית. הסתובבתי בכל העולם, אבל התברר שאני בחורה שאת הערכים שספגתי בבית הפנמתי, מה שלא אפשר לי להתדרדר, לא לסמים ולא לשום
דבר אחר. הייתי די בודדה, לא הסתובבתי עם כל הדוגמניות ולא שתיתי אתן ולא ביליתי אתן. תמיד עמדה לנגד עיני המחשבה מה אימא שלי תגיד עלי ומה אבא שלי יחשוב. בדיעבד, היה לי מאוד קשה שם, ולא כל כך ידעתי איך להתנהל בחיים האלה״.

את יכולה להבין את הנטייה הזו של אנשים שמתפרסמים מהתקופה האחרונה אפשר לציין את נעמה וליה מ״הישרדות" להחליף את החיים הקודמים שלהם בחדשים, מן הסתם יותר נוצצים?
״אני יכולה להבין אנשים שמתפתחים וגדלים, ואני חושבת שנעמה שהייתה קוסמטיקאית בכרמיאל, גם אם היא תגור פתאום בווילה של 100 מיליון דולר, היא תישאר אותה נעמה, וכך גם ליה. בעיני זו אותה גברת בשינוי אדרת.

אולי מהבחינה החיצונית החיים שלהן השתנו, אבל בפנים הן נשארו אותם אנשים. לפעמים הנסיבות מובילות למקומות אחרים. גם אני הייתי בגיל 32 בתוך נישואין במנהטן, והיה לי כבר בית בשווי מיליוני דולרים, אבל אלה לא היו החיים שלי וזו לא הייתי אני. לא הייתי מאושרת,ולכן קמתי ועזבתי עם שלושת הילדים שלי. ואני חושבת שגם בגיל 35 או 40 או יותר, אפשר לחיות באושר שמגיע לא מדברים חיצוניים של כסף ועושר. בשבילי, האושר הפנימי זה לגלות מי אני ומה המהות שלי״.

יכול להיות שבגלל שגדלת במשפחה נטולת יציבות כלכלית בחרת להתחתן עם אנשים עשירים שיספקו לך משענת כלכלית?
״בגלל שהיו לי תקופות בחיים שבהן סבלתי בבית, היה חשוב לי שיהיה לי טוב עם האדם שאתו אני מתחתנת ושיהיה האבא של הילדים. ברור שבתת-מודע, בניתוח לאחור, שאפתי גם לזכות בביטחון כלכלי, מה שנראה לי אז, בטעות, הכי חשוב. אבל למדתי עם הזמן, ואני בחורה שלומדת מהניסיון, שזה לא מספיק וזו לא ערובה לאושר״.

למרות שתי מערכות הנישואין הכושלות שחוותה בניו-יורק, ליאורה, שכרגע אין לה חבר צמוד, מאמינה ברומנטיקה ומשוכנעת שתכיר בן זוג לחיים,לטווח ארוך.״אני לא בטוחה שזו תהיה דווקא עוד מערכת של נישואין״, היא אומרת, ״אבל בהחלט זוגיות טובה עם בן זוג תומך, שקודם כל צריך להיות אדם טוב״.

 להורדת PDF של הכתבה
 

 

 

Bookmark and Share
לייבסיטי - בניית אתרים