Bookmark and Share

 
 

 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח
דיאטת Optimal Body

 

דף הבית >> פרסומים בתקשורת >> מנטה: ליאורה גולדברג מגלגלת את זה הלאה
מתוך כתבת ראיון של ליאורה גולדברג בנושא בודירולינג מאת יפה שיר-רז שפורסמה ב"מנטה":

כושר ופיזיותרפיה נחשבו עד לאחרונה לשני תחומים נפרדים לחלוטין. כושר עושים בריאים שרוצים לחזק את גופם ולעצב אותו, ואילו הפיזיותרפיה נחשבת לטיפול ריפוי, שנועד למי שסובל מפציעות או סובל מפגיעות.
 
אבל טרנד עולמי שמתגלגל בשנים האחרונות בחדרי הכושר באירופה ובארצות הברית, ובימים אלה עושה את דרכו גם לישראל, שובר את ההפרדה הזאת. קוראים לו ״בודירולינג", וכשמו כן הוא: עושה שימוש בכדורים כדי לעצב את הגוף, להאריך ולחזק אותו, אבל גם כדי לטפל בו ולשקם אותו מפציעות ומבעיות שונות, כמו כאב-גב וצוואר שנובעים ממתח ומשעות של ישיבה ליד המחשב, בעיות במפרקים ופציעות ספורט, שיכולות לנטרל גם את הספורטאים המאומנים ביותר.

את הטרנד אתם אולי לא מכירים, אבל את מי שתאמן אותנו בשיטה הזאת אתם בטח מכירים:ליאורה גולדברג, קואוצ׳רית לתזונה וכושר, שהגיעה לגמר בעונה השלישית של תוכנית הריאליטי "הישרדות".
"מדובר בשיטה הוליסטית שמשלבת פעילות גופנית, עיסוי רקמות עמוק וטיפול כירופרקטי, ומטשטשת את הגבולות בין מה שנחשב לאימון גופני לבין מה שנחשב לטיפול", היא מסבירה.
 

איך זה עובד?

"למעשה, השיטה עובדת באותה דרך שבה עובדים פיזיותרפיסטים, רק שבמקרה הזה מדובר בעיסוי עצמי עמוק, תוך שימוש בכדורים קטנים בקוטר של 25-15 ס״מ, שמחליפים את הידיים. האימון בשיטה מתבצע כשהכדור מונח מתחת לגוף בנקודה שעליה אנו רוצים לעבוד, והמתאמן מגלגל את משקל הגוף על הכדור ממש כמו מערוך על גבי בצק. במצב שבו קיים מתח בשרירים, הוא נאגר במקום שבו השרירים מתחילים, כלומר בסיבים הצפופים של הגידים, שמחברים את השריר לעצם.
לכן התרגילים בשיטה עוקבים אחר רצף ספציפי, שמתאים להיגיון ולסדר של מבנה השרירים, החל במקור יציאת השריר בגיד וכלפי חוץ. בדרך זו התנועה פועלת לסילוק המתח והכאבים ומאריכה את השריר, ובו בזמן ממריצה את מחזור הרם ומגרה את העצם ואת הרקמות הרכות. נוסף על כך, עם השנים עמוד השדרה הולך ומתקצר - המערכת העצבית שולחת פחות ופחות אנרגיה לשאר המערכות בגופנו. האימון גורם לגירוי עצבי חיובי בעמוד השדרה,שמוביל להתחדשות תאי עצב ומערכות נוספות בגוף, ויוצר מרחב בין החוליות לאורך עמוד השדרה״.
 
שיטת הבודריולינג, או בשמה המלא ׳׳ימונה בורדיולינג״, פותחה על ידי ימונה זק, שלמרות שמה האקזוטי היא דווקא ישראלית לשעבר, שהפכה לשם בינלאומי בתחום היוגה. כיום היא מלמדת את השיטה בסדנאות למדריכי כושר ואנשי מקצוע בכל הלעולם. השיטה זוכה להערכה רבה. גולדברג, שלימדה במשך שנים פילאטיס וג׳ירוטוניק, נחשפה לשיטה לפני כמה שנים והצליחה לסקרן גם את אלכס וינרסקי,מנכ״ל  VIM- מתחם בריאות ופנאי שנפתח לאחרונה בראשון לציון. הוא שלח אותה למילאנו כדי לעבור הכשרה בשיטה בסטודיו של ימונה. הצטרפתי לליאורה לנסיעתה למילאנו, כאורחת המתחם.
 
״הוראת השיטה מבוססת על הכנת האנטומיה של הגוף והלוגיקה של ארגון הגוף והמערכת העצבית־שרירית", היא מסבירה. "בסדנה לומדים לאתר את השרירים,לגלות את נקודת היציאה שלהם ולבצע את האימון בצורה יעילה.
לומדים גם לנשום לתוך האזור הכואב והתפוס שעליו עובדים, נשימה שמעוררת את השריר מהדש, מביאה לאזור יותר חמצן, מעוררת את חילוף החומרים, ולמעשה מחדשת את המקומות המנוונים״.
 
למי מיועדת השיטה?
 
״לכולם.לאנשים בכל רמה של כושר גופני ובכל גיל, והתרגילים בה פשוטים לביצוע. למשל, אצל אנשים שאינם ספורטאים ושלא התאמנו במשך זמן רב השרירים ׳רדומים׳ ולא מפותחים, ובמהלך השנים הם מתקצרים בגלל חוסר עבודה. בעקבות זאת, כשהם מתחילים לעשות כושר, הם סובלים מהתכווצויות שרירים ומכאבים. עם זאת, השיטה יכולה לתרום רבות גם לאנשים שמתאמנים, כי הבעיה בכל שיטות האימון היא שאנחנו נוטים לעבוד עם השרירים החזקים שלנו, אלה שקל לנו יחסית להפעיל, ולשכוח מהשרירים החלשים. השיטה עובדת גם על השרירים האלה. קבוצה נוספת היא אנשים שעברו פציעות ברמות שונות, כולל פציעות ספורט. השיטה פועלת בדיוק כמו פיזיותרפיה – מגבירה את חילוף החומרים, משפרת את זרימת הדם לאזורים הפגועים ומאפשרת לשקם את הפציעות".

האם היא מהווה תחליף לפעילות גופנית אחרת?
 

״היא משלימה סוגים אחרים של פעילות גופנית, ויכולה גם להוות אימון טוב בפני עצמו. היא גם יכולה לשמש ככלי טיפול מעולה להקלה על כאבים ועל מתח. למשל, אחרי יוםמלחיץ, אפשר לקחת עשר רקות כדי לגלגל את הכדור לאורך הגב והצוואר. גלגול במעלה הגב משפיע על שורש העצב של עמוד השדרה, ובכך מפחית כאבים ומשרה רוגע".

ומה עם הפחתת משקל? האם היא עוזרת גם כאן?
 
"בעקיפין כן. גירוי שורשי העצבים בעמוד השדרה מוביל בין היתר גם לגירוי של בלוטות הלימפה, שבתורו מעורר ניקוז לימפתי ומשפר את חילוף החומרים, וכך עוזר להפחית משקל, וגם משפר מאוד מצבים של צלוליט בירכיים ובישבן.
כמו כן, הארכת השרירים ושחרורם משפרת את היציבה, ועל ידי כך גורמת למראה ארוך ורזה יותר"
 
Bookmark and Share
לייבסיטי - בניית אתרים