Bookmark and Share

 
 

 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח
דיאטת Optimal Body

 

דף הבית >> פרסומים בתקשורת >>  ג'ירוקינזיס - סיבוב שלם לגוף ולנפש

ג'ירוקנסיס – Gyrokinesis - שיטת תנועות קצבית, חלקה וזורמת מעולם הריקוד שמשחררת את כל הגוף, נוגעת בכל מפרק ומכניסה קלילות וטבעיות לגוף ולנפש

ליאורה גולדברג מורה מוסמכת לג'ירוקנסיס ולג'ירוטוניק.


ג'ירוקנסיס – השיטה 
ג'ירוקנסיס היא שיטת תנועות שפיתח ג'וליו הרוורט, רקדן מקצועי, כדי לסייע לעצמו להשתקם לאחר פציעה שעבר במהלך אימוניו. השיטה מבוססת על תנועות ברצף שדומות מאוד לתנועות יוגה, ריקוד ושחייה.
חלק גדול מן השיטה הינה מסאז' עצמי לגוף המתעמל המלווה בנשימות המותאמות לכל תנועה ותרגיל.
מטרת התנועות לעבוד על כל הגוף, ע"י שימוש בכל עמוד השדרה והפעלת כל המפרקים. השיטה מבוססת על היכולת הטבעית של גופנו לנוע קדימה ואחורה ומצד לצד. התנועות מיועדות להיות קצביות ורציפות, כמו בריקוד.

תנועות זורמות
ג'ירוקינסיס מורכב מתרגילים הזורמים באופן חלק מאחד לשני, ונראים ונחווים יותר כריקוד מאשר כיוגה טיפוסית. שלא כמו יוגה, אין צורך להחזיק בתנוחה לאורך זמן. 
התנועות מלוות בשיטות נשימה טבעיות המותאמות לכל תנועה.
תרגילי הג'ירוקנסיס יוצרים תנועתיות של עמוד השדרה ומתיחות במפרקים חשובים כמו האגן והברכיים.  שיעורי ג'ירוקנסיס למתחילים כוללים מסאז' עצמי לשחרור קיבעון אנרגטי בתוך הגוף וכן נשימות להעשרת הגוף בחמצן.
שיעורים מתקדמים מאתגרים יותר ועובדים גם על סיבולת.

למי זה מתאים?
השיטה טובה ומתאימה למגוון רחב של אנשים – ביניהם אתלטים, ואנשים עם מגבלות תנועתיות, כאשר במקרים כאלה צריך לשמור על תנועה בטווח שנוח למתעמל, כדי שהמקום הפצוע יתחיל להיפתח בעדינות ולקבל אליו חמצן וזרימת דם.
השיטה קיימת 25 שנים וממשיכה לצבור תאוצה ולהתפתח בכל העולם.

כמו ריקוד קצבי
אחרי שיעור ג'ירוקנסיס מרגישים קלילות בכל הגוף, גמישות לאורך עמוד השדרה, תנועתיות גדולה יותר במפרק הירך וחיזוק של מרכז הגוף וריצפת האגן. אין שימוש במכשירים ספציפיים והשיטה מתאימה לכל גיל ומצב בריאותי, כולל אנשים הסובלים מפציעות.
כדי ללמד את השיטה צריך לקבל רישיון מיוחד בגרמניה או בארה"ב. ליאורה מוסמכת ללמד את השיטה מזה שנים אחדות.
המתאמנים באופן קבוע בשיטה מספרים כי ייחודיותה נעוצה בשימושה בשלושה מימדים, בתנועות סיבוביות רכות שחוזרות על עצמן בקצב מסוים, בדומה לריקוד קצבי. השיטה מותחת לא רק את עמוד השידרה אלא גם את הרקמות המחברות כל מפרק ומפרק ע"י תרגילים של מתיחה בו זמנית לשני כיוונים מנוגדים או ע"י משיכה ודחיפה בו זמנית תוך כדי התנועה.
עוד מדווחים המתאמנים בקביעות בשיטה, כי בעקבותיה הם חווים יותר גמישות ותנועתיות - זרימת הדם שלהם משתפרת בכל הגוף העור ורקמות החיבור מתחזקות. תחושה של התחדשות וחיוניות מציפה את הגוף.

מבנה השיעור
במהלך שיעור ג'ירוקנסיס כל הגוף נע. השיעור כולל 7 תנועות של עמוד השדרה - כפיפה לפנים, התארכות אחורה, פיתול, התארכות הצידה, לשמאל וימין, ותנועתיות סיבובית מעגלית.

השיעור מתחיל על כסא נמוך בלא משענת וממשיך על הרצפה. בשיעור יש מעבר רציף בין 3 סדרות תרגילים:
1. הכנה וחימום עמוד השדרה - מטרת חלק זה לפתוח את השיעור ולהכין את הגוף באמצעות יצירת מעברים אנרגטיים שיסייעו בשחרור רעלים וחומרי פסולת ממנו. במהלך שלב זה התלמידים מעסים את עצמם. שלב זה נקרא גם "שטיפה אנרגטית"ההכנה לחלק השני ולתרגול עמוקה וקשה יותר.

2. החלק העיקרי
בחלק הזה מתקיים תחילה מעבר בין חמש תנועות עיקריות, שביניהן תרגילי תנועה של עמוד השדרה – ארש, קורל (קימור, קיעור) ופיתולים של עמוד השדרה מצד לצד, ותרגילי תנועה של בית החזה מצד לצד. כל אלה מתבצעים בישיבה על כסא.
לכל תנועה מוצמדים דפוסי נשימה המיוחדים לה, עם קצב מסוים. חשוב להדגיש שהכול מתחיל ומסתיים עם תנועת עמוד השידרה. "זהו המנצח של הרמוניית הגוף", אומרת ליאורה. "האנרגיה נמצאת בבסיס עמוד השדרה. דרך התנועתיות, אנחנו מעלים אותה למעלה ולמטה כדי להעשיר את החוליות בדם חמצני".

סדרת החיבור על הרצפה - Floor  connecting series 
סדרת תרגילים על הרצפה - סדרת תרגילים שמחברת את הגוף העליון עם הגוף התחתון דרך התייחסות למרכז האגן (Seed Center). התנועות יותר אינטנסיביות והנשימה הופכת ליותר קצבית וספציפית. אז מתקיים רצף של הנעת אגן ירך שעוזרת בגמישות וביכולת לעשות תנועות סיבוב מעגליות והפעלה של 2 מפרקים אלה.

בהמשך – סדרת יישור הגב -Back strengthening series
תנועות לא קלות, מאוד עמוקות, של ארש וקורל  (קימורהוקיעור)  של הגב, כאשר החלק הקדמי של האגן מונח על הרצפה בדומה לקוברה ביוגה. "בתנועות אלה מחזקים את הגב התחתון ואת הסקרום ומשיגים יותר אורך בעמוד השדרה בעיקר בחלק העליון (הגו), ע"י התארכות הידיים לפנים והרגליים מאחור", מסבירה ליאורה.

3. סיום - Unwinding  - שחרור
מטרת חלק זה, החלק האחרון בשיעור, לחזור למצב של עמוד שידרה ארוך וישר, בעמידה המיועדת לסכם בקצרה את התחושות שעברו התלמידים במהלך השיעור ולשמור על שיווי משקל בגוף.

הדור הבא של פעילות גופנית

השילוב בין עבודה על גמישות השריר, עבודה על כוח השריר ופיתוח סיבולת השריר, יחד עם ביצוע תנועות שלמות, אימוני נשימה נכונה ומתן דגש על המפרקים, הם ההופכים פעילות גופנית זו ליעילה כל כך. לכן, אין ספק כי זהו הדור הבא של פעילות גופנית.
 

Bookmark and Share
לייבסיטי - בניית אתרים